Turkuaz Elektromekanik | Brode Makinası
cheap windows 10 key http://www.productkeysale.com http://www.mmkey.net Windows 10 Home Key

Brode Makinası

Çalışma
Tübitak destekli tamamlanmış arge projesi
Açıklama

Ev tekstili, perde, iç giyim, hazır giyim, mefruşat sektörleri için nakış işleyen, gipür, dantel gibi ürünleri imal eden ve genel olarak brode makinası olarak adlandırılan, boyları on ile otuz beş metre arasında değişen, bilgisayar kontrollü tekstil makinasının tasarım ve imalatı projesi.

Türkiye tekstil ürünleri konusunda dünya ile rekabet edebilecek derecede insan gücüne sahipken, yerli tekstil sanayicisinin tekstil makinalarını Avrupa menşeli firmalardan alıyor olmasından dolayı, tekstil alanında ihracattan kazanılan neredeyse bütün gelir, Avrupalı tekstil makinası üreticilerine doğru akmaktadır.

Türk brode sektörünün vazgeçilmezi olan brode makinaları, İsviçre konuşlu iki firma bünyesinde üretilip Türk brode sanayicisi tarafından ithal edilmektedirler. Geriye doğru yirmi yıllık ithalat kayıtları incelendiğinde Türkiye’ye her ay ortalama yirmi makina girmiştir.

Turkuaz Elektromekanik firması 2011 yılı itibarı ile Türk tekstil sanayisinin kanayan yaralarından biri olan brode makinasını tasarlayıp üretme kararı almış, üç yıl süren ar-ge çalışmaları neticesinde Türkiye’nin ilk brode makinasını tasarlayıp üretmeyi başarmıştır.

Tekstil makinalarının yüz yılı aşan tasarım geçmişi, günümüz tekstil makinası tasarımcılarının makinaya bakışını etkilemiş, temel sistemlerini geliştirmelerini kısmen perdelemiştir. Geliştirilmeye çok ihtiyacı olan bu yapılar, makina kullanımı sırasında yüksek bakım ve parça değişim masrafları çıkarmaktadır. Nakışın temel ilkelerine bağlı kalarak Tübitak projesi kapsamında tasarlayıp çalışır bir numunesini ürettiğimiz brode makinasını oluşturan birçok alt birim, günümüz tekstil makinası tasarım anlayışına farklı mekanizmalar kazandırmıştır. Böylelikle, makinanın çalışma sisteminde ve sistemleri oluşturan mekanizmalarda oldukça sade, basit bir yapıya erişmemiz mümkün olmuştur.

Yukarıda bahsi geçen mekanizmalardan sadece birini teşkil eden Türk Kafası adındaki mekik tahrik sistemimiz yüz elli yılı aşkın brode makinası üretim yapan Avrupalı firmalara ilham kaynağı oluşturmuş ve sistemi patent mevzu olmayacak şekilde son yaptığı modellerde uygulamışlardır.